V obci rostl od roku 1990 tlak na odloučení od Sobotína a obnovení samostatné obce. 13. června 1993 proběhlo v obci referendum, v němž se 72 ze 105 oprávněných voličů vyjádřilo pro odloučení Vernířovic od Sobotína a k 1.1.1994 vznikla staronová samostatná obec Vernířovice. Devadesátá léta 20. století se vyznačovala obnovou a snahami o zvelebení obce, která měla v roce 1991 jen 182 obyvatel a prakticky zde chyběla občanská vybavenost. Asi jedna třetina veškerých objektů byla využívána k rekreačním účelům. Tyto pozitivní trendy se projevily také přílivem obyvatel a chalupářů, kteří zde začali s novou výstavbou. V důsledku nedošlo k zásadnímu navýšení počtu obyvatel, ale rozhodně se zlepšila věková struktura. Vrcholem snah o obnovu sakrálních památek obce byla generální rekonstrukce kostela v letech 2001 – 2003, které předcházela řada drobných oprav značně zanedbané památky. Na opravě kostela a některých drobných sakrálních památek se finančně podíleli také němečtí krajané z Vernířovic, se kterými obec udržuje od poloviny 90. let partnerství. V roce 2006 byl na prostranství před obecním úřadem odhalen pomník obětem čarodějnických procesů; pomník se jmény vernířovických obětí je jednou ze zastávek nově zřízené mezinárodní cykloturistické stezky Šumperk – Glucholazy. Většina obyvatelstva v této době pracovala v lese nebo dojížděla za prací do Sobotína a do Šumperka. Zemědělské pozemky byly v obci po roce 1990 zatravněny a obhospodařovány podnikem AGRO Měřín. V letech 1996 – 1997 vybudovala firma Goldex v horní části obce u památné lípy 4 menší rybníky. V obci dále působila organizace Sboru dobrovolných hasičů. Zásadní předěl v moderní historii obce znamenaly povodně na počátku července 1997. V rámci obnovy tradičních malých vodních ploch v obci byl v roce 2007 pod hasičskou zbrojnicí vybudován další obecní rybník.
25. září 1999 byl poslaneckou sněmovnou ČR schválen a předán znak a prapor obce Vernířovice. Obecní insignie převzaly z rukou předsedy poslanecké sněmovny Václava Klause starostka a místostarostka.
Užité tinktury i černý korunovaný dvojocasý lev připomíná zdejší významnou vrchnost - staromoravský rod Žerotínů. Motiv halapartny představuje jeden z atributů sv. Matouše, kterému je zasvěcen vernířovický farní kostel, hornickou minulost osady symbolizují zkřížené želízko a mlátek. Plameny v patě štítu jsou symbolem hořících hranic, na nichž byly upáleny stovky nevinných lidí, mezi nimi i pět vernířovických žen.